Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

5'İNCİ ÇUKUROVA ZİRVESİ KASIMDA

  Çukurova GİAD 5’inci zirve ile yine ülke gündemine oturacak
 
  Başkanlık sistemi Adana’da anlatılacak
 
   Çukurova Genç İşadamları Derneği’nin (Çukurova GİAD), bu yıl 5’incisini yapacağı Çukurova Zirvesi, konu ve konuklarıyla bir kez daha ülke gündemine oturacak. Önceki zirvelerde Adana’nın adının uluslararası alanda tanınmasını sağlarken, ‘Dünya kenti’ yolunda önemli çalışmalar gerçekleştiren Çukurova GİAD, bu kez, Türkiye’de tartışılan Başkanlık sistemini Çukurova Zirvesi’ne taşıyacak. Başkanlık sisteminin Adana’da anlatılacağı toplantı için çeşitli ülkelerin başkanları ile görüşmeler yapılıyor.
   Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) Başkanı Ömer Faruk Sakarya, Başkan Yardımcısı Hakan Burç, Sayman Gökalp Sofuoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Ertuğrul, Kazım Tosun, Ceyhun Baskın, Özer Canbulan ve Efsun Tekyeten, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’a “Hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu. Ziyarette Çukurova GİAD’ı tanıtan Sakarya, Çukurova Zirveleri Almanak’ı, Adana’yı yatırım açısından tanıtan kitap, Adana için önerilen 40 projenin yer aldığı Hayalimdeki Adana Fikir ve Proje Yarışması’nın kitabı, Adana Ekonomisi Rekabekçiliğinin Analizi kitabını sundu. Kurumsal hafızası ve kültürüyle 24 yıllık geçmişe sahip Çukurova GİAD’ın kentine hizmet için çalıştığına,  derneğin 200 üyesinin Adana ihracatının 4’te 1’ini gerçekleştirdiğine dikkat çeken Başkan Sakarya, “İşadamı derneğiyiz ama Adana için her cephede savaşıyoruz. Hem sosyal sorumluluk projelerinde, hem ekonomik yapıda, hem iş hayatında. Her alanda varız. Çukurova GİAD demeç dernekçiliği yapmaz. Adana’nın klasik bir rahatsızlığı var. Sorunları biliyoruz, çözümünü konuşuyoruz, aksiyon alamıyoruz. Kentte ciddi bir atalet var. Bu ataletin de etkisi nedeniyle bir şeyler yapanlar, kentine hizmet edenler, etmek için çabalayanlar diğerlerinin gözüne batıyor. Hiçbir şey yapmayanlar demeç vererek günü kurtarıyor” dedi.
    Dünyaca ünlü konukların geldiği Çukurova Zirvesi hakkında da bilgi veren Sakarya, bu yıl 5’incisini gerçekleştirmek için hazırlıklarını sürdürdükleri zirvenin ‘Başkanlık sistemi’ ile ilgili olacağını açıkladı. Sakarya, “Önceki zirvelerimizde dünyaca ünlü isimleri Adana’ya getirdik. İlk toplantıda dünyanın çok önemli ekonomisti Nouriel Roubini’yi konuk ettik. Salonda 800 kişi vardı, 183’ü İstanbul’dan, Ankara’dan gelen işadamları, CEO’lardı. Sadece bu toplantı Adana’mıza 3 milyon dolar reklam eşdeğerinde tanıtım sağladı. 5’incisinde arzumuz başkanlık sistemini anlatmak. Ülkemizde başkanlık sistemi tartışması var. Başkanlık sistemini çok iyi anlatacak bir program yapacağız. Bazı ülkelerin başkanlarıyla görüşmeler yaptık, çeşitli ülkelerin başkanlarıyla da görüşmeleri sürdürüyoruz. Kasım ayı gibi yapmayı planlıyoruz. Gelecek konuklarımız başkanlık sisteminin nasıl işlediğini anlatırken, bu sistemin artıları ve eksilerini dile getirecekler. Davetliler, konuşmacı konuklarımıza sorular da yöneltip, başkanlık sistemiyle ilgili merak ettiklerini öğrenebilecek” diye konuştu. Sakarya, derneğin son projesi olan ‘Gençlere Yatırım Geleceğe Yatırım” sloganıyla hayata geçirilen Çukurova GİAD Akademi (Management & Business Academy- MBA) hakkında da bilgi aktardı.
  İNSAN ODAKLI PROJELER
  Çukurova GİAD’ı başarılı çalışmaları nedeniyle kutlayan Adana Valisi Mahmut Demirtaş da, özellikle insanlara Adana ile ilgili isteklerinin sorulduğu yarışma, gençlere, Adana’ya, insanlara yönelik hizmet ve projeler nedeniyle Başkan Sakarya ve ekibini kutladı. Demirtaş, “Yapmış olduğunuz projelerde vatandaş yoksa, insan odaklı değilse başarılı olamazsınız. Çünkü vatandaş odaklı projeler, çalışmalar başarıyı getirir. Biz de hizmetlerimizde vatandaşın en fazla ne istediğini, beklentilerinin ne olduğunu, neyi tercih ettiğini gözeterek çalışıyoruz. Sizleri Adana halkına verdiğiniz, vatandaş odaklı projeleriniz için kutluyorum” diye konuştu. Demirtaş, kentin kamu ve özel sektör yatırımlarıyla buluşması için çaba göstereceklerini, iş dünyasının kolaylaştırıcısı olmaya özen göstereceklerini 

 
KONULAR VE KONUKLAR 
 
Çukurova GİAD’ın gündemle örtüşen toplantılar serisinin ilki 15 Kasım 2012’de düzenlendi. “Kriz kahini” olarak bilinen dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini’nin konuk olduğu zirve, “Küresel Ekonomideki Gelişmeler ve Türkiye’ye Yansımaları” konusuyla gerçekleşti.
11 Nisan 2013’te “Türkiye-AB İlişkilerine Siyasal Bakış ve Enerji Koridorunda Adana” konusuyla gerçekleşen 2’nci zirvede Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder konuk oldu.
Yerel seçimler öncesi 25 Şubat 2014’te yapılan 3’üncü zirve “Dünya kenti nasıl olunur, nasıl yönetilir?” konusu ile yapıldı. Konukları ise efsane belediye başkanları Toronto’nun 62 ve 63’üncü Mayor’u, Vizyoner Belediye Başkanı David Miller ile Londrra’nın İlk Mayor’u, İngiltere siyasetinin önemli ismi Ken Livingstone oldular.
19 Ocak 2015’teki son zirve ise 2 oturumla gerçekleşti. Prof. Dr. Kerem Alkin’in moderatörlüğünde yapılan “Türkiye’nin global yatırım politikaları; Adana için uzun dönem kalkınma planı” başlıklı ilk oturumda Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu konuştular. “Global Ekonomide 2015 Beklentileri ve Türkiye’nin Önemi” konulu ikinci oturumda ise ABD eski Başkanı Bill Clinton’un ekonomi baş danışmanı, Columbia Üniversitesi Öğretim Üyesi, Nobel ödüllü ekonomist Prof. Dr. Joseph Stiglitz konuştu.
REFERANDUMDA TARAFLARI BULUŞTURMUŞTU
Çukurova GİAD, 2010 yılında, referandum sürecinde de CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile AK Parti’nin Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’i konuk ederek, “Referanduma neden ‘evet’ veya neden ‘hayır’ denilmesi gerektiğini” tartışmaya açmıştı. 

FOTO GALERİ