Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

ÇOCUK HAKLARI İÇİN PROJE


 
Çocuk hakları için proje
 
 

Adana’da, Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği, Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) ve Artı Özel Eğitim Gönüllüleri Derneği ortaklığı, Adana Ticaret Odası (ATO) ve Adana Barosu’nun iştirakiyle hazırlanan “Çocuk Hakları ve Demokrasi Atölyeleri” başlıklı proje başladı.
 
Projenin tanıtım toplantısı proje ortaklarından Çukurova GİAD’ın ev sahipliğinde dernek binasında yapıldı. Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği Başkanı Prof. Dr. Fazilet Aksu, Çukurova GİAD Yönetim Kurulu Üyesi Efsun Tekyeten, Artı Özel Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Didem Sürenler, Adana Barosu’nu temsilen Av. Rukiye Çinkılıç’ın katıldığı toplantıda, projeyle ilgili bilgiler verildi. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Fazilet Aksu, bu projenin Adana’daki sivil toplum örgütleri (STÖ) arasındaki politikaları etkileyecek, sivil katılımda etkili olmalarını sağlayacak diyaloglara örnek olacağına da dikkat çekerek,  şunları söyledi:
“Çocuk haklarının uygulanması tüm Türkiye’de olduğu gibi bölgemizde de sorunludur. Çocuğa yönelik şiddet ve çocuk işçiliği henüz çözülememiş sorunlarımızdır. Bu sorunlardan yola çıkılarak ve bölgenin ihtiyaçları da göz önüne alınarak çocuk hakları alanında bir STÖ ağı oluşturmayı ve bu ağ üyelerinin aktif katılımıyla çocuklarla atölye çalışmaları yaparak bölgede çocuk hakları ve demokrasi bilincini artırmayı, karar alma mekanizmalarına bireylerin aktif katılımlarını sağlamayı hedeflediğimiz projemizi geliştirerek uygulamaya koyduk. Sivil Toplum Örgütleri Arasında Diyaloğun Geliştirilmesi-II Hibe Programı kapsamındaki projenin genel hedefi, çocuk hakları ve çocuklar için demokrasi kültürünün yaygınlaştırılması için STÖ’ler arasında diyalog oluşturarak sivil katılımı güçlendirmektir.”
 
Projenin Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından finanse edildiğini de bildiren Aksu, projenin amacına ulaşabilmesi için 2 hedef belirlediklerini de açıklayarak, “Birincisi çocuk hakları ve çocuklar için demokrasi ortak paydasında bir STÖ ağı oluşturmak, eğitici eğitim faaliyetleriyle ağa katılanların kurumsal ve operasyonel kapasitelerini geliştirmek, diğeri de çocuk haklarının çocuklar tarafından öğrenilmesi ve toplumun her kesimi  tarafından benimsenmesi için atölye çalışmaları yapmak. Böylece, yerelde sivil toplum örgütlerinin çocuk haklarını benimsemesi, çocuğa yönelik şiddetin önlenmesi, izlenmesi ve gerekli savununun yapılması konusunda güçlendirilmesi ve bu konularda sivil toplum örgütleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Proje ile kurulacak olan STÖ ağına katılan STÖ’lerin insan hakları, çocuk hakları, savunuculuk-lobicilik konularında bilgilerinin artacağını, operasyonel kapasitelerinin gelişeceğini beklemekteyiz” diye konuştu.
 

FOTO GALERİ