Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

ÇUKUROVA GİAD AKADEMİ'DE DERS VE DEĞERLENDİRME

Çukurova GİAD Akademi’de Prof. Dr. Emre Alkin’den gençlere altın değerinde bilgiler
 
Ders ve değerlendirme bir arada
 
‘Devlet üretene alt yapı hazırlamalı’
 
 
İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Cumhurbaşkanlığı Akademik İstişare Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emre Alkin, Çukurova Genç İşadamları Derneği’nin (Çukurova GİAD) gençlere yönelik son projesi olan Çukurova GİAD Akademi’de (Management & Business Academy-MBA), gençlere ders verirken, ülke ekonomisiyle ilgili çeşitli değerlendirmelerde de bulundu.
Dernek merkezindeki toplantı salonundaki derste Prof. Dr. Emre Alkin, ‘Yönetimde İnovasyon’ konusuna değindi. Prof. Dr. Emre Alkin, dernek üyelerinin de dinlediği dersin başlangıcında ‘Gençlere Yatırım Geleceğe Yatırım’ sloganıyla başlatılan MBA’nin önemli bir proje olduğunu vurguladı, bu projeyi hayata geçiren Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya ve ekibini kutladı. Gelecekte ülke yönetiminde yer alacak gençlere ‘İnsana değer vermeleri’ tavsiyesinde bulunan Alkin, rekabetin olmazsa olmazlarının ‘İnsana, bilgiye, teknolojiye, inovasyona ve çevreye yatırım’ olduğunu ve bunlarla birlikte çözüm üreterek değer yaratmanın rekabet açısından büyük önemi bulunduğuna dikkat çekti. Petrolü olan ülkeleri gelecekte ekonomik çöküntü beklediğini savunan Alkin, salondaki gençlere dönerek, “Türkiye’de petrol yok. Türkiye’de sizler varsınız. Bu ülkenin en büyük zenginliği de sizlersiniz” dedi. Ekonomistlerin 150 yıl önce yaptığı bazı değerlendirmelerin bugün hala geçerliliğini koruduğunu kaydeden Prof. Dr. Emre Alkin, “150 yıl önce ekonomistler beşeri sermayenin kalitesi artmadıkça, fiziki sermaye artsa da verimin düşeceğini, devletin de, mal ve hizmet üretenin maliyetini düşürmek için altyapı yatırımı yapması gerektiğini söylemişler. Bugün de bu geçerli. Bir ülke için üretimin önemi büyük. Üretim için de uygun ortamlar sağlanmalı. Devlet, mal ve hizmet üretenin maliyetini düşürmek için mutlaka altyapı yatırımı yapmalıdır” diye konuştu.
2023’TE TÜRKİYE EKONOMİSİ
Türkiye’nin şu anda dünyanın en büyük ekonomileri arasında 18’inci sırada olduğunu da bildiren Alkin, Türkiye’nin 2023 yılında yüzde 8 büyüme ile 15, yüzde 6 büyüme ile 16’ıncı büyük ekonomi olabileceğini kaydetti. Kurların yükselmesini de değerlendiren Alkin, “Tüm dünyada basılmış ABD dolarının çok çok üzerindeki miktarda doların piyasada dönüyor. Rakamlar var ama biraz da hayali tabi. Kayıtlarda var. Kurlar yükseliyor, vatandaştan dövizlerini bozdurmasını istiyoruz. Bizim de artık ihaleleri ve mal alımlarını döviz cinsinden yapmamız gerekir. Aslında kurların yükselmesinin nedeni biraz da ekonomik değil, zihinsel bir durum” dedi. 

FOTO GALERİ