Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

ÇUKUROVA GİAD, OSB DERGİSİNDE

Çukurova GİAD Başkanı Sakarya, Hayalimdeki Adana'yı anlattı
 
'Konuşmalarımız, icraatlarımız Adana merkezli'
 
Çukurova Genç İşadamları Derneği'nin (Çukurova GİAD), Ömer Faruk Sakarya başkanlığındaki 11'inci dönem yönetim kurulu, görevlerinde 10 ayı geride bırakırken yaptıkları faaliyetlerle çıtayı yükseldiler, sadece derneğin değil, Adana'nın uluslararası boyutta konuşulan kent olmasını sağladılar. Birçok önemli ismi Adana'da misafir eden Çukurova GİAD ekibi, yine ses getirecek bir projeye imza attı. Adana'nın dünya kenti olması yolunda da büyük önemi bulunan bu proje, Hayalimdeki Adana Proje Yarışması.
 
Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya ile Adana'ya  yepyeni bir vizyon kazandıracak, kenti değiştirebilecek önemli projeleri de ortaya çıkarabilecek bu yarışma hakkında sohbet ettik. Yarışmanın, 11'inci dönem yönetim kurulunun Adana'ya hizmet aşkıyla ortaya çıktığını bildiren Sakarya, "Bizim konuşmalarımızın merkezinde hep Adana var. Kentimize daha faydalı işleri nasıl ortaya çıkarırız diye yaptığımız sohbetlerde güzel işler ortaya çıkıyor ve hayata geçirmeye çalışıyoruz" dedi.
 
 
- Sayın Sakarya, verdiğiniz röportajlarla Çukurova GİAD'ı çok iyi tanıttınız, ama, yaptığınız etkinliklerle siz sadece derneğinizin değil, Adana'nın da çıtasını da yükselttiniz. Bu başarının sırrı nedir?
** Çok iyi bir ekibiz çünkü. Biz 31 Mart 2012'de yönetime geldik. Ben 10'uncu dönemde derneğin genel sekreteri idim. Yapılan olağan genel kurulda da üyelerimiz yönetim kurulu başkanlığı görevini bana verdiler. Çok iyi bir yönetim kurulumuz var. Başkan Yardımcısı Mehmet Simge Baş, Genel Sekreter Kazım Tosun, Sayman Hakan Burç, Yönetim Kurulu Üyeleri Efsun Erkemen, Ali Fuat Çerçer ve Rafet Milli'nin yanı sıra yönetim kurulu yedek listesinde bulunan arkadaşlarımızla birlikte derneğimize, her zaman büyük desteklerini gördüğümüz üyelerimize, yaşadığımız kent Adana'ya hizmet için canla başla çalışıyoruz.
 
- Birçok toplantılar yaptınız. Önemli isimleri getirdiniz, Gelişim Atölyesi ile üyelere farklı bir hizmet de veriyorsunuz. Şimdi, Adana için de gerçekten büyük önemi bulunan Hayalimdeki Adana Proje Yarışması'nı başlattınız. Biz özellikle bu projenizi sütunlarımıza taşımak istiyoruz. Bu yarışma fikri nereden çıktı?
** Biz 11'inci dönem yönetimini oluşturduğumuz zaman hep bir araya geliyor ve konuşuyoruz. Tabi ki, bizim amacımız üyelerimize hizmet. Üyelerimiz için çok iyi etkinlikler yapıyoruz. Ama, hepimizin yaşadığı, nefes aldığı, kazanç sağladığı Adana'mızı da çok çok önemsiyoruz Bizim konuşmamızın merkezinde de Adana’mız var, kentimiz var. Adana'ya daha iyi nasıl hizmet ederiz, kentimize daha faydalı işleri nasıl ortaya çıkarırız diye sürekli konuşuyoruz. Sohbet ederken Adana'da şöyle bir ihtiyaç olduğunu düşündük. Adana'da son 20 yıldır hep aynı insanlar aynı bakış açısından bakıp, hep aynı sorunları sorunmuş gibi yada hep aynı şeyleri istenenlermiş gibi bizlere gösterdiler. 20 senedir hep aynı şeye, aynı yönden bakıyoruz. Hiç kimse de çıkıp bakış açısı için, 'Oradan değil, buradan bakmalısınız' diye söylemiyor, farklı açı göstermiyor. Yıllardır hiç kimse farklı gözle bakmadı. Biz arkadaşlarımızla konuşurken bunun farkına vardık. Hani ‘işletme körlüğü’ denir ya, aynı durum var. (Bizim Adana'ya 20 senedir hep aynı insanların yönlendirmesiyle, hep aynı şeylere odaklanmışız. Şu işletme körlüğünden kurtulalım. Adana'ya farklı açış açısından bakalım) dedik. Gerçekten bize gösterileni değil, gerçekten Adanalı ne istiyor, Adana'nın sorunları ne, ihtiyaçları nedir, Adanalı'nın istedikleri ne ve önümüzdeki 10 yıl değil 20 yıl sonra bir dünya kenti olacak olan Adana'yı Adanalı nasıl düşünüyor? Nasıl bir Adana istiyor? Bunları ortaya koyalım istedik.  Belki 20 senedir aynı sorunları konuşuyoruz. Sorunlarımızı bir eksiltebildik mi? Belki sorunlarımız ne arttı, ne eksildi.
 
- Neden böyle peki?
** Çünkü bize hep aynı yeri, aynı sorunları gösteriyorlar. Farklı gösterilen, farklı yapılmak istenen yok. Farklılık yok. Herkesin gördüğü gözle görürseniz sizin farklılığınız da ortadan kalkar. Onun için Adana'nın farklı gözlerden görülmesi lazım. Farklılığın ortaya çıkması, farklılıkların getireceği zenginliklerin, projelerin ortaya çıkması gerek. Biz de arkadaşlarımızla (Öyle bir proje yapalım ki bu proje ile hem Adanalı, hem yolu Adana'dan geçen, hem de Adanalı olmayıp, iş, evlilik, eğitim vesilesi ile Adana'ya gelmiş, Adana'da kalmış bulunan, hem de şu anda Adana'ya okumak için gelmiş ve eğitimi sonunda memleketine döneceği için burayı bir durak kent gibi seçmiş kişilerin hepsinin Adana ile ilgili görüşlerini alabileceğimiz, projeleri toplayabileceğimiz bir proje olsun) dedik. Böylelikle Hayalimdeki Adana Proje Yarışması ortaya çıktı.
 
- Böyle bir yarışma Adana'da ilk sanırım?
** Daha önce yapılmamış. Belki benzerleri olmuştur, ama, bu denli kapsamlı düşünülerek yapıldığını sanmıyorum.
 
- Peki bu yarışmadan beklentileriniz nedir?
** Şu anda Adana'nın sıkıntılarını çözecek projeler olabilir. Yakın zaman içerisinde, önümüzdeki yakın gelecek içerisinde Adana'da olmasını istediğimiz projeler olabilir. Çok yönlü düşünmek lazım. Mesela, belki bu yarışmayla ortaya çıkacak bir proje, (Bu olursa Adana'da şu problem olmaz) dedirtecek bir proje olabilir. Gelecekte Adana'da olmasını istediğimiz, (Ben Adana'da bunu görmek istiyorum) diyebileceğimiz projeleri de bir araya getirmek istiyoruz.
 
- Kimler katılacak bu yarışmaya? Herkese açık mı? Mesela üniversite öğrencileri de katılabilecek mi?
** 18 yaşını geçmiş herkes bu yarışmaya iştirak edebilir. Biz üniversite öğrencilerinin özellikle katılmasını istiyor, bekliyoruz.
 
- Neden üniversite öğrencilerinin katılmasını özellikle bekliyorsunuz? Bu önemsemenin nedeni nedir?
** Üniversite öğrencilerinin şöyle bir özelliği var. Hani, (Adana'da 20 yıldır aynı insanlar, aynı bakış açısıyla, aynı şeyleri bize gösterdiler) diyoruz ya. İşte üniversite öğrencileri 20 yıldır aynı bakış açısıyla bakmayan, dolayısıyla gözleri de bulandırılmamış gençlerimiz. Biz 20 yıldır aynı şeye bakıyoruz, ama, onlar belki daha bakmadılar, yeni bakmaya başladılar. Üniversite öğrencilerini odak noktasına almak istiyoruz. Çukurova Üniversitesi'nin bugün aşağı yukarı yüzde 30'luk dilimi, belki daha fazla orandaki kısmı, Adana dışından gelen öğrencilerden oluşuyor. Bu öğrenciler Türkiye'nin dört bir tarafından geliyor. Karadeniz'den, doğudan, batıdan, Akdeniz'in başka illerinden, Ege'den, Marmara'dan geliyor. Türkiye'nin her yerinden gelen bu öğrenciler ömürlerinin bu zamanındaki dilimi boyunca kendi kentlerinde yaşadıkları, gördükleri güzellikleri gören insanlar. Bu güzellikleri Adana'ya da yansıtabilirler. Belki kendi kentlerinde daha önceden çözülmüş olan problemleri Adana'da göreceklerdir. Bu gençlerimiz Adana'ya farklı bir bakış açısı koyabilirler. Ben bu projede hep şu örneği veriyorum. Çocukluğundan beri Bursa'da yaşamış bir öğrenci, Uludağ'a teleferikle çıkıp, inmiş, o güzelliği yaşamış bir öğrenci bu projede şöyle bir örneği niye vermesin? Mesela Seyhan Baraj Gölü'nün üzerinden geçen bir teleferik olsa, Sevgi Adası'nda bir durak olsa, Sevgi Adası'nda bir kompleks yapılsa, oradaki durakta aileler yemek yeseler, göl kenarında hoş vakit geçirseler ne güzel olur. Kimi aileler, insanlar da o durakta inmeyip gölün karşısında, üniversitenin arkasında, yeşiller arasında oluşturulacak mesire alanlarında inseler, orada beraber günübirlik tesislerde yemeklerini yeseler, vakitlerini geçirseler, orada belediyeler veya ilgili kurumlar tarafından yapılacak eğlence tesislerinde eğlenseler, teleferikle yine aynı şekilde gölün üzerinden, yeşillerin üzerinden geçerek dönseler. Niçin, Bursalı bir genç, çocukluğundan bu yana yaşadığı bu güzelliği, yaşadığı duyguyu, güzel hissi, turizm açısından da Bursa'ya gerçekten katkı sağlayan bir projeyi  Adana'ya önermesin ve bu niçin yapılmasın? Belki imkanlar dahilinde yapılabileceği söylenebilir, belki bugün yapılamayabilir, ama bu 5-10 sonra yapılmayacak bir şey değildir. Bakın bir vizyon çizdik, dünya kenti dedik Adana'ya. Bir dünya kenti olması için Adana'nın böyle vizyoner, böyle toplanmış. hemen sorun çözmese de. kanayan bir yaraya hemen merhem olmasa da önümüzdeki dönemlerde Adana'ya turizm açısından, sembol olması açısından da böyle projelerin gelmesini istiyoruz. O yüzden üniversite öğrencileri bizim için önemli. İşte o yüzden Adana'dan yolu geçenler, şehir dışından Adana'ya gelmiş olanlar çok önemli. Bu projeyi böyle bir formata koyduk ki gerçekten Adana için özlenen, istenen, sizin benim gibi Adanalı'ların içinde yaşamaktan keyif duyduğu, cazibe merkezi haline gelmiş bir Adana olsun istiyoruz. Bu projenin asıl çıkış noktası da işte bu.
 
- Ne yapacaksınız size gelen projeleri?
** Önümüzde hali hazırda seçim süreci var. Adaylar gelecek (şunu yapacağız, bunu yapacağız. Adana şuna layık, buna layık. Şunu gerçekleştireceğim) diyeceklerdir. Bizim aslında, (Adanalı olarak seni seçeceksek, seçiyorsak, biz senin bize vereceklerinle değil, bizim senden istediklerimizle görev yapmanı istiyoruz) dememiz lazım. İşte bu yapacağımız yarışmanın sonunda meydana gelen projelerden oluşan bir kitap hazırlayacağız. Kitabı açtığınız vakit projeyi verenin künyesi, ne hayal ettiği, projeyi anlatan özelliklerini anlatan metin yer alacak. Gelen herkese de şunu söyleyeceğiz, (Biz bir sivil toplum örgütü olarak, Adanalı olarak, Adana'da yaşayanlar olarak senin yönetmeye aday olduğun Adana'da doğan, Adana'da yaşayan insanlara sorduk. Ortaya çıkan projelerin bir eserini hazırladık. Buyur, başa gelirsen bunları yap) diyerek kendilerine vereceğiz. Bu aynı zamanda tarihe düşülmüş bir not olacak.
 
- Yarışma takvimi ile ilgili bizi bilgilendirir misiniz? Başvurular nasıl yapılıyor?
** Yarışma ile ilgili başvurular www.hayalimdekiadana.com internet sitesinden veya dernek merkezimizden yapılabiliyor. Yarışmanın lansmanını 25 Aralık 2012 tarihinde yaptık. Son başvuru tarihi 18 Nisan 2013.
 
- Ödüllü bir yarışma aynı zamanda?
** Evet. 10 bin lira toplam para ödüllü bir yarışma. Bu yarışma ile ilgili olarak bir başka söylediğimiz şey şu. Para ödülü aslında sembolik bir anlam ifade ediyor bizim için. Çünkü, biz bu yarışma ile kentimizi kazanmak, kentimize kazandırmak istiyoruz. Bu yarışmada projeler yarışacak, ama, katılımcılara verilecek ödül ne olursa olsun, kazanan Adana olacaktır. Bizim için de, katılımcılar için de en büyük ödül Adana’nın kazanması olacaktır.
 
 
--- KUTU 2 ---
 
Yarışma jürisi
 
Hayalimdeki Adana Proje Yarışması’nın jüri başkanlığı, geçmiş yıllarda Çukurova GİAD’ın yönetim kurulunda da yer alan TNT Bölge Müdürü Yaşar Yiğit yapıyor. Toplam 12 kişilik jürideki diğer isimler ise şöyle:
“jüri üyeleri Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Anabilimdalı Başkanı Prof. Dr. Nejat Erk, ÇÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Erman, aynı bölümden Araştırma Görevlisi Yüksek Mimar Gülden Ayalp, Kulak İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tarkan Kulak, Adana Kent Konseyi Üyesi Şehir ve Bölge Plancısı Tevfik Yıldırım, Öncül/Sefa İletişim Hizmetleri'nden Mustafa Öncül, Çay Çiftlik'ten sanayici ve işadamı Dr. Ahmet İhsan Çay, Acıbadem Adana Hastanesi Direktörü Hüseyin Çelik, Tavaş Yem Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erel, Konarı Danışmanlık'tan Kurumsal Danışman Mehmet Velioğlu, Yönetim Danışmanı Kerim Caymaz."
 
--- KUTU 2 ---
 
Gündemden düşmeyen toplantılar
 
Çukurova GİAD’ın 11’inci dönem yönetim kurulu, genel kurul ardından peş peşe yaptığı etkinlikler, toplantılarla gündemden düşmedi. Derneğin “Türkiye Geleceğini Konuşuyor’, ‘Bilgi Güçtür’, ‘Gelişim Atölyesi’ ana başlıkları ile gerçekleştirdiği toplantılar, yaptıkları ziyaretler dernekte çıtayı yükseltti. Çukurova GİAD’ın, son aylarda imza attığı toplantılarda misafir ettiği konuşmacılar ve konu başlıkları şöyle:
 • Ekonomist Nouriel Roubini – Küresel Ekonomideki Gelişmeler ve Türkiye’ye yansımaları.
 • Emekli Büyükelçi Onur Öymen – Ortadoğu’daki Son Gelişmeler ve Türkiye’ye yansımaları.
 • Prof. Dr. Şükrü Kızılot – Yeni Türk Ticaret Kanunu ve İş Hayatına Yansımaları.
 • Nasuh Mahruki – Kendi Everest’inize Tırmanın.
 • Tayfun Erdil – Pratik Liderlik
 • Ferda Binatlı Gümüş – Liderlikte Duygusal Zeka. 
 
--- KUTU 3 ---
 
Kadınların önemi
 
Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, çok daha etkin bir dernek olabilmek için üye eşlerinin de katkısının olması gerektiği düşüncesiyle yola çıkarak Kadın Platformu’nu da kurduklarını hatırlattı. Sakarya, “Bayan üyelerimizden ve üye eşlerinden oluşan Kadın Platformu'nu geçen yazın başlarında kurduk. Kısa süreçte çok güzel işler yaptılar. Anneler Günü'nde Huzurevi’ne saatler süren, çok güzel bir ziyaret gerçekleştirdiler. Uçan Balon çocuk ve Gençlik Derneği’nin belirlediği, dernek bünyesinde olan çocuklara bayramlık hediye ettiler. Yine, biz huzurevinde Çukurova GİAD üyeleri olarak 4 tane sevgi evi yaptıracağız. Kadın platformu üyeleri de bu evlerin içini kendi evleriymiş gibi dayayıp, döşeyecekler. Kadınlarımız, derneğimizin içerisinde çok önemli unsur haline geldiler. Bunda hem bayan üyelerimizin, hem de erkek üyelerimizin eşlerinin verdikleri desteğin önemi büyük. Dernek içerisinde erkeklerden sonra hanımlar da daha sık görüşmeye başladı. Böylece Çukurova GİAD, gerçek anlamda aile ruhunu da buldu.