Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

ÇUKUROVA GİAD ÜYELERİNE PRATİK LİDERLİK

Çukurova GİAD üyelerine pratik liderlik
 
Yöneticilerin dudakları, liderlerin adımları izlenir
 
Çukurova Genç İşadamları Derneği'nin (Çukurova GİAD), kişisel gelişim toplantılar serisi olarak düzenlediği Gelişim Atölyesi'nin 2'nci konuğu PDR Group Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı Tayfun Erdil oldu. Çukurova GİAD üyelerine "Pratik liderlik" konusunda bilgi aktaran Erdil, "Yöneticilerin dudakları, liderlerin adımları izlenir" dedi.
Liderlik ve yöneticiliğin ilk etapta bakıldığında birbirinden farklı şeyler olmadığını belirten Tayfun Erdil, "Kişiler aynıdır, fark, birinde işin zorla değil rıza ile yaptırılmasıdır. Türkiye'de kimse verdiği emrin nedenini söylemez. Oysa liderlikte kişilerin duygularına da önem veren, verdiği talimatın neden yapılmasını anlatan bir özellik söz konusu. Siz bir göreve atanırsınız, yönetici olarak yetkinizi kullanırsınız ve çalışanları çalıştırırsınız. Ancak, verilmiş yetkinizi, çalışanları etkileyebildiğiniz takdirde kazanılmış yetkiye dönüştürebilirsiniz. İşte o zaman siz lider pozisyonunda bir yönetici olmuşsunuzdur" diye konuştu. Lider ile yönetici arasındaki ayrımı da anlatan Erdil, şunları söyledi:
"Lider, gücünü etkilemeden ve kişisel ilişkilerden alır. Liderler, işlerin insanlara ne ifade ettiği ile ilgilenirken, yöneticiler işlerin nasıl yapıldığına bakarlar. Liderlerin, takımında yer almak isteyen üyeleri vardır. Yöneticilerin ise atanmış astları bulunur. Liderler değiştirmeye ve geliştirmeye çalışırken, yöneticiler mevcut durumu korumaya çalışırlar. Dolayısıyla da liderler mimar iken yöneticiler müteahhittir. Çalışanlar cephesinden bakarsak, onlar ne yaparlar? Yöneticilerin dudaklarını, liderlerin adımlarını izlerler. Vizyoner lider, yeni bir manzaraya değil, yeni bir göze sahiptir. Vizyoner liderlik de paylaşılan vizyon geliştirerek insanları arkasından sürükleyebilmedir. Liderlerin temel görevi, liderlik ettiği insanlarda iyi duygular, uyum ve pozitif enerji uyandırmaktır. Bu liderin duygusal zekasına bağlıdır. Liderin motivasyonunun takım üzerindeki etkisi çok önemlidir, bu sonuçları değiştirir. Vizyon geliştirerek, insanları arkanızdan sürüklüyorsanız, bu durum sizin vizyoner bir lider olduğunuzu gösterir."
Dernek binasında gerçekleşen Gelişim Atölyesi toplantısında konuşan Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya da, bütün üyelerinin liderlik vasfına sahip bir dernek olduklarını vurguladı. 10 toplantılık serinin 2'ncisini gerçekleştirdiklerini kaydeden Sakarya, 2013'te de seri toplantıları sürdüreceklerini söyledi. Çukurova GİAD'de her üyenin kendi işinin patronu ve bir lider olduğunu bildiren Sakarya, "Ama işimizde ne kadar patronuz, ne kadar lideriz. Bu toplantı ile kentimizi tarttık. Kişisel gelişim toplantılarını çok önemsiyoruz. Çünkü, hayat bir gelişimdir. Hayat bir nehir gibi sürekli akıyor ve siz bu nehirden bir kez geçiyorsunuz. İş hayatı da sürekli değişiyor. Bu nedenle hepimizin kendini geliştirmesi, geleceğe hazırlıklı olması gerekiyor" diye konuştu.
Sakarya, verdiği bilgiler ve katkısı nedeniyle Erdil'e teşekkür belgesi verdi.

FOTO GALERİ