Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

EKONOMİK SAVAŞ DARBE GİRİŞİMİ KADAR ALÇAKÇA

Dövizdeki artış ve ABD yaptırımına karşı sert açıklama
 
‘Darbe girişimi kadar alçakça’
 
Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkan Vekili ve Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) Başkanı Ömer Faruk Sakarya, ABD’nin Türkiye’ye yönelik uygulamaya koyduğu ekonomik yaptırım ve dövizdeki manipülatif hareketlerin dünya ticaret kuralları içerisinde kabul edilemez olduğunu, bu durumun darbe girişimi kadar alçakça olduğunu söyledi.
 
ABD’nin Türkiye’den satın alınan çelik ve alüminyumda gümrük vergisinin iki katına çıkarılması kararının uygulamaya konulmaya başlanmasıyla dövizde bir süredir yaşanan, spekülasyona dayalı hareketlilikle başlayan ekonomik savaşta yeni bir cephe de açılmış oldu. ABD’nin Türkiye ekonomisini bozmaya yönelik başlattığı hamleler Türk iş dünyasında büyük infiale yol açarken, TÜGİK Genel Başkan Vekili ve Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya’dan da sert açıklama geldi. Hain darbe girişimi ve terör saldırıları dahil ülkemizi bölmeye, parçalamaya, güçsüz bırakmaya yönelik her türlü girişime karşı her zaman devletin yanında olduklarını hatırlatan Başkan Sakarya, ABD’nin yaptırımını ‘Kuralları olmayan ekonomik savaş ve ekonomik terör’ olarak nitelendirdi. ABD’nin yaptırımının ekonomik savaşta gelinen son nokta olduğunu, Türkiye’nin ekonomik kıskaca alınarak güçsüz düşürülmek istendiğini kaydeden Sakarya, “ABD kaynaklı, ancak, batılı ülkelerin de içinde olduğu ekonomik savaşın amacı sadece ABD’nin siyasi taleplerinin karşılanmaması değil, buna destek veren batılı sermayenin reel faiz artırımı ile kârlarını yükseltme istekleridir. Gece yarısı operasyonları, büyük miktarlarda döviz alımları, dövize spekülatif operasyonlar yaparak Türk Lirası’nın değerini düşürmek, Türkiye’yi dövizle dize getirmek istiyorlar” dedi. Ekonomik göstergelere bakıldığında borç yükü ve bütçe açığında Türkiye’nin AB ülkelerinden daha iyi durumda olduğunu bildiren Sakarya, şunları söyledi:
 
“2013’ yılından bu yana ülkemiz ekonomisini bozmaya yönelik ABD merkezli, ancak, bakıldığında batılı ülkelerin de destek verdiği görülen ekonomik bir savaş yürütülmektedir. Hain darbe girişimi dahil, Türkiye’ye karşı oynanan oyunda kurşunla ülkemizi dize getiremeyenler şimdi kurla saldırarak bize diz çöktürmek istiyorlar. İstikrarın yaşandığı ülkemizde kurların artışı için hiçbir sebep olmamasına karşılık, yapılan siyasal ve ekonomik saldırılar, spekülatif hareketlerle dövizin yükseltilmesi ekonomik savaşın ta kendisidir. Bu savaşta ABD’nin ülkemize yönelik aldığı son karar da, ekonomik kuralları ve koşulları olmayan, dünya ticaret kurallarına uymayan, tamamen siyasi ve kişiler üzerinden saldırıların sonuncusudur. Yürütülen ekonomik savaş, hain darbe girişimi kadar alçakça bir durumdur. 15 Temmuz’da tankın önünde durarak, kurşunlara hedef olarak vatanını savunan Türk Milleti, ekonomik savaşta da devletinin yanındadır. Çukurova GİAD olarak tüm üyelerimizle konuyu dikkatle takip ediyoruz. Haklı olduğumuz bu konuda ülkemize karşı oynanan oyunun farkındayız, devletimizin, hükümetimizin yanındayız. Üyelerimizin hiçbiri ticaretin genel kuralları dışında bu olaya prim vermeyecek, prim verecek harekette bulunmayacaktır. Her fırsatta ‘Türkiye bizim önemli bir müttefikimiz’ diyen ABD’nin yürüttüğü ekonomik savaş sonuçsuz kalacaktır. Her zaman dimdik, yıkılmadan ayakta duran, üreten, ekonomisini güçlü yapan Türk Milleti, yine sağlam durup ülkemize karşı yürütülen bu savaşın kazanılmasını da sağlayacaktır. Güçlü Türk ekonomisinin performansı dövize bağlı değildir. Kurlarla bu yaptırımla veya baskıyla hiçbir sonuç elde edemeyecektir.”

FOTO GALERİ