Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

ENERJİDE JURONG-ADANA HATTI

Sakarya, Singapur Büyükelçiliği’ni ziyaret etti
 
 
Enerjide Jurong-Adana hattı
 
 
Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD), Adana için önerdiği Jurong Adası Modeli ve 2016’da yapılacak 5’nci Çukurova Zirvesi’ne yönelik çalışmalarını yoğunlaştırdı.  Zirve öncesi, Jurong Adası ile enerjide söz sahibi olan Singapur’dan bu konuda teknik ve üst düzey katılım, ayrıca, bu ülkeye inceleme gezisi yapılmasıyla ilgili girişimlerde bulunuldu.
 
Çukurova GİAD’ın gündeme getirdiği, başta Enerji ve Ekonomi bakanları olmak üzere birçok bakanın da gündemine alıp, Adana için önerdiği Jurong Adası Modeli, ekonomik kalkınmada İstanbul’a alternatif  önerilen Çukurova Metropolü’nün merkezi Adana için umut oldu. Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya ve derneğin Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin, 5’inci Çukurova Zirvesi'ne yönelik ön hazırlık çalışmaları kapsamında Ankara’da Singapur Büyükelçiliği'ni ziyaret ettiler. Başkan Sakarya ve Prof. Dr. Alkin, Singapur Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ve Misyon Şefi Lorling Lee ile Başkatip Darell Leong tarafından ağırlandılar.
 
Ziyarette konuşan Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, 5’inci Çukurova Zirvesi kapsamında, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi için, Çukurova'nın bölgesel enerji kavşak noktası olması nedeniyle, Türkiye'nin, Çukurova Bölgesi'nin ve Adana'nın, Singapur 'un dünyaca ünlü Jurong Adası'nın başarı öyküsünden önemli sonuçlar ve örnekler çıkarabileceğini vurguladı. Sakarya, bu çerçevede, 2016’nın ocak ayında yapılması planlanan 5’inci Çukurova Zirvesi’ni ‘Enerji’ konu başlığıyla gerçekleştireceklerini, zirve öncesi Jurong Adası’na teknik bir inceleme yapmayı planladıklarını da aktardı.
 
DESTEK SÖZÜ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakanlığı döneminde Singapur'a gerçekleştirdikleri ziyareti hatırlatan Mazlahatgüzar Lee ise, bu ziyaretin iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkileri güçlendirmek adına tarihi bir ziyaret olduğunu söyledi. Lee, bu ziyaret sonrasında, Türkiye ile Singapur arasında mal, hizmet ve yatırım alanında, geniş kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasının tamamlanması adına, son adımların atıldığını ve yakında anlaşmanın da imzalanacağını kaydetti. Singapur Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Lorling Lee, Çukurova GİAD Başkanı Sakarya'nın görüşlerini ve konuya yaklaşımını heyecan verici bulduğunu ve her türlü işbirliği ve desteğe hazır olduklarını da söyledi. Lee, 5’inci Çukurova Zirvesi için, petro-kimya ve enerji alanlarında, Türkiye ile Singapur arasında stratejik işbirliği imkanlarının gündeme getirilmesinin yanı sıra, lojistik ve ulaştırma gibi farklı alanlarda da işbirliği fırsatlarının ele alınabileceği bir zirve içeriğini istişare etmeye hazır olduklarını da vurgulayarak, Jurong Adası’na gerçekleştirilecek ziyaretten memnuniyet duyacaklarını, bu konuda her türlü desteği vereceklerini, Adana’daki zirveye Singapur’dan teknik katılım konusunda da gerekli çabayı sarf edeceklerini sözlerine ekledi. 

FOTO GALERİ