Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

HAKLARINI ÖĞRENDİLER ÇAĞRI YAPTILAR

Çocuk Hakları ve Demokrasi Atölyeleri Projesi sona erdi
 
Haklarını öğrendiler, çağrı yaptılar
 
Adana’da, Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği, Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) ve Artı Özel Eğitim Gönüllüleri Derneği’nin ortaklığı, Adana Ticaret Odası (ATO) ve Adana Barosu’nun iştirakiyle hazırlanan “Çocuk Hakları ve Demokrasi Atölyeleri” başlıklı proje sona erdi. Projede, çeşitli aktivitelerde de bulunan çocuklar, haklarını da öğrendiler, milletvekili adaylarına da, “Çocukların vekili ol çağrısı” da yaptılar.
Projenin kapanış toplantısı Seyhan Oteli’nde yapıldı. Çocuklar ve aileleri ile, projede görev yapan eğitimciler, proje ortağı ve iştirakçisi derneklerin temsilcilerinin de katıldığı toplantıda konuşan Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği Başkanı Prof. Dr. Fazilet Aksu, dernek olarak 20 yıldır birçok projeyi hayata geçirdiklerini hatırlattı. Ancak, Adana bazında yapılan bu çalışmaların Türkiye genelinde yeterli olamayacağını kaydeden Aksu, kadın, çocuk, çevre dernekleri gibi sivil toplum örgütlerinin güçleri birleştirip, ülke gündemine oturacak büyük projeler yapmaları gerektiğini vurguladı.
Türk kültüründe geçmişten gelen, “Çocuğun hakkı mı olurmuş? Ebeveyn olarak biz ne veriyorsak, hakkı odur” şeklinde yanlış değerlendirme bulunduğunu kaydeden Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya da, şunları söyledi:
“Fazilet hocamızın ve Didem hanımın derneklerinin öncülüğünde yapılmış bu proje, bizim de çok keyif aldığımız bir projedir. İşadamlarının kalbi biraz nasırlıdır. Bizim kalbimiz belki onlar kadar geniş atmaz. Sağ olsunlar bizlerin kalplerinin geniş atmasını sağlayacak projeler, organizasyonlar yaptılar. Biz de keyifle kendilerine eşlik ediyoruz. Doğuştan bir takım engelleriyle, sıkıntılarıyla olan çocuklar olduğu gibi, ailelerin kafasındaki (çocuğun hakkı mı olurmuş?) zihniyeti nedeniyle engelli, sıkıntılı pek çok çocuğumuz vardır. Bu çocukların haklarını bilmeleri, demokrasi ile ilgili kendi fikirlerini söylemeyi, haklarını öğrenmeleri, ileride iyi bir birey olmaları açısından çok önemli. Verilen yan eğitimleri ile çocukların bunların kazandıklarına ve geleceklerine çok farklı bir ışık verildiğine inanıyorum. Projede emeği geçen herkese teşekkür ederim.”
Artı Özel Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Didem Sürenler de, İnsanların etrafında olan bitenlere başını çevirip, kayıtsız kalabildiğine dikkat çekerek, “Çocuklar hepimizin. Onları dünyaya getirirken renkleri, ırkları nedir, fazlalıkları, eksiklikleri nedir diye düşünmeyiz. Onların bunda hiç kabahatları yok. Hasbelkader birisi çok daha fevkalede şartlarda bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelebiliyor, bir diğeri tam tersi. Birisi ciddi eksikliklerle dünyaya geliyor ve hayat boyu bunlarla boğuşuyor, diğeri tam tersi. Bu proje, farklı dezavantajların da aslında birbirlerine uzak olmadığını, kaynaştırmanın aslında her anlamda olabileceğini, herkesin eşit olması açısından da önemli bir proje” diye konuştu.
Projeyle ilgili hazırlanan VTR’nin izlendiği törende, çocuklar, "Adana Çocuk Hakları ve Çocuklar İçin Demokrasi Bildirisi”ni okudular. Çocuğa Karşı Şiddeti Önleme Ortaklık Ağı üyelerince hazırlanan "Çocukların Vekili Ol / Çocukların Vekiliyim" kampanyasını da başlattılar. Tören, projeyi gerçekleştiren proje ortakları, iştirakçileri, eğitimciler ve katılımcılara sertifikalarının verilmesi ile son buldu. 

FOTO GALERİ