Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Hayalimdeki Adana Ödülleri sahiplerini buldu
 
Adana dünya merkezi olmalı
 
Çukurova Genç İşadamları Derneği'nin (Çukurova GİAD) düzenlediği, Adana'nın beklentilerini yansıtan, vizyonunu değiştirecek ve cazibe merkezi olmasını sağlayacak fikirlerin, projelerin ortaya çıkmasını sağlayan Hayalimdeki Adana Fikir-Proje Yarışması sonuçlandı. Adana Vali Yardımcısı Durmuş Gençer, projelerin kentin yöneticilerine ilham kaynağını vereceğini, Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya da, bu yarışmanın Adanalı'nın, kentin dünya merkezi olması beklentilerini de ortaya çıkardığını söyledi.
25 Aralık 2012 tarihinde lansmanı gerçekleştirilen, 18 Nisan 2013 tarihinde sona eren Hayalimdeki Adana Fikir-Proje Yarışması'nın ödül töreni Seyhan Oteli'nde yapıldı. 115 günde 206 proje ve fikir başvurusunun yapıldığı yarışmanın ödül gecesinde konuklar, "Adana Türküleri" seslendiren yöresel kıyafetli saz heyeti tarafından karşılandı. Salonda da, konuklara Adana'nın eski yazlık sinema günlerini hatırlatan gazozlar ve meyan kökü şerbeti (aşlama) ikram edildi. Adanalı tiyatro oyuncusu ve sunucu Behzat Uygur'un sunduğu gecenin açış konuşmasını yapan Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, göreve geldiklerinde yönetim kurulu olarak Adana'ya nasıl yararlı olabilecekleri çalışmalara başladıklarını, Hayalimdeki Adana Fikir-Proje Yarışması'nın da bu kapsamda gerçekleştirdikleri projelerden biri olduğunu söyledi. Toplam 10 bin lira ödüllü yarışmada ilk 50’ye giren fikirleri, projeleri kitaplaştıracaklarını bildiren Sakarya, şöyle konuştu:
"Bu kitapları sayın başbakanımıza, bakanlarımıza, bakanlıklarımızın genel müdürlüklerine, milletvekillerimizi, kentimizin tüm yöneticilerine, belediye başkanlarımıza göndereceğiz. Adanalıların yapılmasını istediği projelerin yönetimlerimiz tarafından değerlendirilmesini, gerçekleştirilmesini isteyecek, sivil toplum örgütleri olarak da bunların takipçisi olacağız. Elbette hukuki bir takım zorluklar olabilir, ancak, bu sorunların hiçbiri aşılması sıkıntı olmayan sorunlardır. Adanalı, bu yarışma ile yol, su, elektrik, kanalizasyon gibi işlerin belediyelerin zaten yapmakla mükellef oldukları hizmetler olarak gördüğünün altını çizdi. Adanalı başka şehirlerde, ülkelerde gördüğü güzellikleri kentinde görmek istiyor. Adanalı, Adana'nın eski görkemli günlerine kavuşmak, eski görkemli günleri ile övünmek, kentiyle gurur duymak istiyor. İçinde hem gölü, hem nehri olan Adana'nın su ile iç içe olmasını istiyor. Mevcut şehir ve göl kullanımını beğenmiyor, hatta yok sayıyor. Adanalı ulaşımda ve toplu taşımada raylı sistem istiyor. Adanalı trafiğe kapalı yaya yolları, tarihi ile barışık yaya caddeleri istiyor. Adanalı denizi ile yaylası ile barışık bir kent, tarihi yapıları en kısada onarılıp, turizme kazındırılmış kent olmak istiyor. Adanalı kebabı ile değil doğal güzellikleriyle, tarihi ile kültürü ile hatırlanmak, bu özellikleriyle de övünmek istiyor. Adanalı bölge merkezi değil, ülke merkezi, hatta dünya merkezi Adana olmak istiyor."
YÖNETİCİLERE İLHAM KAYNAĞI OLACAK
Adana Vali Yardımcısı Durmuş Gençer de, bu yarışmanın kendisini heyecanlandırdığını belirterek, "Bana göre önemli olan bu yarışmanın yapılmış olması. Adana'nın her kesimindeki insanlara değer vermek, bu kentle ilgili düşüncelerini, hayallerini, önerilerini soran bir anlayış bana göre en güzel projedir. Çukurova GİAD, 'düşüncelerini dedikodu şeklinde değil, gel fikrini söyle, projeni yap' demişler. Bu çok önemli. Ayrıca, bunları bir kenara da atmıyorlar. Bunlardan 50'sini kitaplaştıracaklar, Adana için veri tabanı oluşturacaklar. Bu da yöneticilere ilham kaynağı olacak. Globalleşen dünyada gelecek zenginlerin değil, yeniliği yakalayanların, fikir ve proje üretenlerin ve bu projeleri uygulayanların olacak" diye konuştu.
Çukurova GİAD yönetimini kutlayan Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da, derneğin her toplantısının. her etkinliğinin büyük yankı uyandırdığını söyledi. Aldırmaz, yarışma ikincisine ödülünü verirken, para ödülüne katkıda bulundu, projesinden yararlanacaklarını, kitapçıkta yer alacak projelerden bazılarını da uygulamak için talip olduklarını söyledi.
Konuşmaların ardından ilk 5 kişiye ödülleri verildi. Yaşar Yiğit başkanlığındaki Ömer Faruk Sakarya, Prof. Dr. Nejat Erk, Yrd. Doç. Dr. Onur Erman, Yüksek Mimar Gülden Ayalp, Tarkan Kulak, Tevfik Yıldırım, Dr. Ahmet İhsan Çay, Hüseyin Çelik, Mehmet Erel, Mehmet Velioğlu ve Kerim Caymaz'dan oluşan jürinin yaptığı değerlendirmede ilk 5 kişi şu isimlerden oluştu:
"Erdem Dokuzer ve Heysem Sühan Beyaztaş'ın birlikte hazırladıkları Su Adana Projesi, İrfan Gökçe Özer'in Göle Akan Sokak Projesi, Mehmet Alper Berber'in Sugözü Termik Santrali Atık Sıcak Suyunun Kullanımı Projesi, Orhan Tosun'un ADAMarina Projesi, Ali Rıza Ander'in Açık Hava Müzesi Projesi."