Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

İŞADAMLARINA BAŞARILI YÖNETİCİLİĞİN SIRLARIÇukurova GİAD’ın Gelişim Atölyesi’ne Prof. Dr. Acar Baltaş konuk oldu
 

İşadamlarına başarılı yöneticiliğin sırları
 
 
Çukurova Genç İşadamları Derneği’nin (Çukurova GAD) düzenlediği Gelişim Atölyeleri toplantılarının son konuğu Türkiye A Milli ve Galatasaray futbol takımlarının da psikolojik danışmanlığını yapan ünlü psikolog Prof. Dr Acar Baltaş oldu. Prof. Dr. Baltaş, işadamlarına başarılı yöneticiliğin ve liderliğin püf noktalarını anlattı.
Sheraton Otel’de yapılan toplantıyı Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Adana Ticaret Borsası Meclis Başkanı Şahin Bilgiç, Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü ve Adana Final Okulları Kurucusu Şevket Ertem, Adana Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek de izledi. Final Eğitim Kurumları’nın desteğiyle yapılan toplantı için salonda hazırlanan bin koltuk dolunca, ek koltuk getirildi.
“Türk Kültüründe Yönetmek” konulu toplantının açış konuşmasını yapan Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, hayatın gelişim süreci olduğunu belirterek, “Doğduğumuz günden öleceğimiz zamana kadar bu süreci yaşayacağız. Her anımız gelişmeyle, kendimizi daha iyi getirmekle geçecek. Küreselleşen dünyada bizlerin işadamları veya bireyler olarak her daim kendimizi bu sürece adapte etmemiz gerekiyor. Her yaptığımız gelişme bu döngüyü yakalamak için bizlere bir fırsat tanıyor. Bu nedenle gelişim atölyelerini başlattık” dedi.
TEHLİKELİ YALAN
Yaklaşık 1,5 saat süren konuşmasında izleyenlere sorular sorup, cevaplarını alarak, kimi zaman da çeşitli görüntüler izleterek sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Acar Baltaş da, iş hayatında başarılı yöneticilik ve liderlikle ilgili bilgiler verdi. Her olumsuz mesajın karşısında mutlaka 3 olumlu mesaj verilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Baltaş, şunları söyledi:
“Her insan girdiği ortamda enerji transferi yapıyor. Kimi insan gelirken mutlu ediyor, kimi giderken mutlu ediyor. Giderken mutlu eden yöneticinin arkasından insanlar ‘kurtulduk’ diyor. İnsanların potansiyelini ortaya çıkartmak için yapacağımız şeylerden birisi insanlara değerli olduklarını hissettirmektir. Çünkü, insanları parasını verdiğiniz için çalıştıramazsanız. Çalışır ama kovulmayacak kadar çalışır. Potansiyeli hayata yansıtmak önemli. İnsanları işyerinde mutlu kılan 3 şey var. İyi arkadaşlık, kendini değerli hissetmek ve iyi kazanç elde etmek. Ücret en son geliyor. İnsanlar arkadaşlarından ayrılamadığı için işyerlerinden ayrılmıyorlar. İşten ayrılan insana sorduğunuzda, ‘az ücret veriyorlardı” diyorlarsa inanmayın. İnsanlar mecbur oldukları için değil, karşılığında şunu veya bunu alacakları için değil, sizin iyi yöneticiliğiniz için çalışırlar. Çalışanı azarlamayın, her şeyi yapmasını beklemeyin. (İnsanın istedikten sonra yapamayacağı şey yoktur) demeyin. Bu doğru değil. En tehlikeli yalan içine doğru karışmış yalandır.”
Liderliğin ilişki kurmayı gerektirdiğini, liderlerin etkileşim dili ile insanları etkileme özelliğine sahip olduğunu kaydeden Baltaş, “Liderliğin en önemli özelliklerinden biri, güçle değil anlam duygusuyla yönetmektir. Güçle üretmek yerine anlam duygusuyla üretmek, kuvvet ile üretmek yerine doğurduğu etkiyle, bilgi ile üretmek. İyi insanlar, iyi yöneticiler insanları birleştirir. Çünkü, sizin başarınız ekiplerinizin başarısına bağlı” diye konuştu.
Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, toplantı sonunda Prof. Dr. Uğur Baltaş’a ve katkıları nedeniyle Final Eğitim Kurumları Kurucusu Şevket Ertem’e plaket sundu. 

FOTO GALERİ