Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

KÜRESEL EKONOMİ ÇUKUROVA GİAD AKADEMİ'DE

Küresel ekonomi Çukurova GİAD Akademi’de
 
Başaran’dan 2019’un risk ve fırsatları
 
İkinci haftasına giren Çukurova GİAD Akademi-3’de küresel ekonomide öne çıkan risk ve fırsatlar görüşüldü. Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran, akademide dünya ve Türkiye ekonomisini değerlendirirken, Türkiye’nin Yeni Ekonomi Programı’nda açıklanan ‘Dengelenme, Disiplin ve Değişim’ sürecini yerinde bulduğunu söyledi.
 
İnsan odaklı projelerden gençlere yönelik uygulanan ve bu yıl üçüncüsü yapılan Çukurova GİAD Akademi’de gençlerle buluşan Cüneyt Başaran, “2019’da Küresel Ekonomide Öne Çıkan Risk ve Fırsatlar” konulu dersine, küresel ekonominin genel bir değerlendirmesini yaparak başladı. Dernek üyelerinin de izlediği, interaktif geçen derste küresel ekonomide ciddi soğuma yaşandığına dikkat çeken Başaran, Çin ve bu ülkenin eko sistemindeki ülkelerin, Avrupa Birliği’nde ise Almanya dahil birçok ülkenin ekonomilerinde sert bir daralma yaşandığını kaydetti.
 
TİCARET SAVAŞLARI
Küresel ekonomide ticaret savaşları yaşandığını belirten Başaran, “Küresel ekonomide soğumanın belirtileri artarak geliyor. Sert bir daralma yaşanıyor. 2018’in ikinci yarısında durgunluğun etkilerini hissetmeye başladık. 2019 yılına da sirayet etti. Türkiye özeline baktığımızda ise Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın açıkladığı yol haritası çok doğru. Dengelenme, disiplin ve değişim. Hepsi çok yerinde ve geçerli nedenler. Buna Türkiye’nin ihtiyacı var. Dünyada yaşanan hızlı soğumanın etkilerini biz de görüyoruz. Türkiye ekonomisinde son 9-10 aydır devam eden, son aylarda şiddetini, bununla beraber etkisini artıran bir durgunluk söz konusu. Bu durumu Yeni Ekonomi Paketi’nde açıklanan ‘Dengelenme, Disiplin ve Değişim’ mottosunun 'dengelenme' süreci ile ilişkilendirebiliriz. Dengelenme sürecinde en güvendiğimiz nokta ihracat, dolayısıyla dış dünyaya satacağımız mal ve hizmet gelirleri ile içeride kaybedilen ekonomik aktivitenin telafi edilmesi. Bu formül işlerken küresel ekonomilerin baskısı, sesleri canımızı sıkabilir” dedi.
 
DIŞA BAĞIMLILIK
Başaran, dışa bağımlılığın azaltılması gerektiğine de dikkat çekerek, “Dışa bağımlılık sadece ülkede olmayanı üretememe kaynaklı olsa kabul edilebilir. Ama baktığımızda bunun da ötesine geçiliyor. Dışa bağımlılığı mutlaka azaltmalıyız. Gerekirse biz de ithal ürüne vergi koyalım, maliyetleri düşürüp, teşvik verelim ve üretimi sağlayalım. Bunu yaparsak dışa bağımlılıktan kurtuluruz, bu yapılmadığı sürece de dışa bağımlılık artar ve büyür” diye konuştu. Ders sonunda Cüneyt Başaran’a günün anısına teşekkür plaketi verildi.

FOTO GALERİ