Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

NASUH MAHRUKİ; KENDİ EVEREST'İNE TIRMANANLAR YÜKSELİR

Çukurova GİAD, Nasuh Mahruki’yi Adanalılarla buluşturdu
 
Kendi Everest'ine tırmananlar yükselir
 
EVEREST'e tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk Müslüman olan Kar Leoparı ünvanlı Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanı Nasuh Mahruki, her insanın tırmanabileceği bir Everest'i olabileceğini, kendi Everest'ine tırmanan insanların çoğunlukta olduğu bir toplumun da yükselebileceğini söyledi.
Çukurova Genç İşadamları Derneği'nin (Çukurova GİAD), kişisel gelişim toplantılar serisi olarak düzenlediği 'Gelişim Atölyesi'nin ilk konuğu ünlü dağcı Nasuh Mahruki oldu. MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, İş Kadınları Derneği Başkanı Av. Elif Doğan Türkmen, Adana Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Süleyman Sönmez, Adana Genç İşadamları Derneği Başkanı Tamer Gülcan'ın da katıldığı toplantının açış konuşmasını yapan Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, Gelişim Atölyesi'nin her yeni doğan günün beraberinde getirdiği yenilikler neticesinde hayatı doğrudan ve dolaylı etkileyen değişim ve gelişimlere daha hazırlıklı olabilmeyi sağlayacak bir proje olduğunu söyledi. 8 toplantıdan oluşan toplantılar serisi kapsamında Ahmet Şerif İzgören, Acar Baltaş gibi kişisel gelişim konusunda uzman isimlerle de bir araya gelineceğini kaydeden Sakarya, "Everest'e tırmanabilmek cesaret ister, güç ister, anlık değişimlere hazır olmayı ister. Kararlılık, hedef odaklılık, motivasyon, tecrübe, bilgi, azim, kendine güven, ekibine ve ekipmanına güven ister. Günümüzün ticari koşulları içerisinde hayatta kalmak, başarılı olmak isteyen her işadamı, her girişimci Everest'e tırmanacakmış gibi bu saydıklarıma sahip olmalı ve bu yetilerini geliştirmelidir" dedi.
Seyhan Oteli'nde salonu dolduran yaklaşık 400 kişiye hitap eden Mahruki, 1998'deki depremde de görev yaptığı Adana'ya, nezih bir toplantı ile gelmenin kendisini mutlu ettiğini söyledi. Dağcılığa başlama hikayesini anlatarak konuşmasına başlayan, "Kendi Everest'inize Tırmanın" adlı son kitabını da özetleyen Mahruki, başarının ve mutluluğun yol haritasını anlattı. Bu kitabının klasik kişisel gelişim kitaplarından farklı yapısı bulunduğunu bildiren Mahruki, şunları söyledi:
'FİKRİNİZDE İDDİALI OLUN'
"Herkes Everest'e tırmanamayabilir, ama, herkesin tırmanabileceği bir Everest'i vardır. Kendi Everest'ine tırmananlar, yükselir. Kendi Everest'ine tırmanan insanların çoğunlukta olduğu toplumlar da yükselirler. Başarı için ilk adım aramak. Hayatın içindeki kendi yerimizi arama yolculuğuyla başlayacağız. Hayatın içinde kendi yerinizi arayın. Sadece kendiniz için olan bir yer. Çünkü, herkes gibi olan sıradan, kendi gibi olan değerlidir. Kendimiz ile ilgili farkındalığı uyumlu hale getirdikten sonra hedefler belirlenir. Hedefler motivasyonu getirir. Bunun yanında zaman ve kaynakları ekonomik kullanmak da başarının sırrıdır. Büyük düşünün. Büyük düşünmek güzeldir, ancak, büyük hedeflere ulaşmak için, zorlukların da üstesinden daha kolay gelmek amacıyla hedefi küçük parçalara da bölebilirsiniz. Cesaret güzeldir. Cesaret korkunun kontrol edilmesidir. Korkular kontrol edilmelidir. Fikirlerinizde de iddialı olmalısınız. Fikrinde iddialı olmak ve hesap edilebilir riski göze almak da başarılı insan ile başarısız insan arasındaki farkı gösteren farklı bir özelliktir. Fikrinizin doğru olduğuna inanıyorsanız, iddialı olacaksınız, hesap edilebilir riskleri de göze aldığınızda başarı elde edersiniz."
HOBİLER YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTİR
Bir insanın kendini tanıma süresinin olmadığını, bu sürecin ömür boyu sürdüğünü vurgulayan Mahruki, her kişinin bir hobisi olması gerektiğine de dikkat çekti. Mahruki, hobilerin insanın yaşam kalitesini doğrudan yükselttiğini belirterek, "Hobi kişinin karakterini, kişiliğini, yaratıcılığını, güçlü taraflarını, sosyallığı, kabiliyetleri ortaya çıkarır. Hobiler insanın kendisiyle baş başa daha çok vakit geçirmesini, en iyi haliyle, en iyi taraflarıyla her şeye pozitif bakarken daha mutluyken yaptığı bir uğraş. Bu, insanın kişiliğini de çok olumlu etkiliyor. Bugün bir iş başvurusu yaptığınızda hobilerinizi soruyorlar. Yurtdışında bir üniversiteye başvurduğunuzda da hobilerinizi soruyorlar. Hobisi olmayan insan, tek boyutlu, tatsız tuzsuz oluyor. Hobiler insana çok yönlülük de kazandırıyor. Hobilerimizde kişiliğimiz de çok rahat gözlemlenebilir" diye konuştu. 

FOTO GALERİ