Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

SAKARYA BAŞBAKAN'IN İFTAR YEMEĞİNDE

Adana’dan katılan tek işadamı dernek başkanı oldu
 
Sakarya Başbakan’ın iftar yemeğinde
 
Başbakan Yıldırım iş dünyası temsilcileriyle buluştu
 
Başbakan Binali Yıldırım, Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi'nde iş dünyası temsilcileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi. İftar yemeğine Adana’dan işadamı derneği temsilcisi olarak katılan tek işadamı Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Başkan Vekili ve Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) Başkanı Ömer Faruk Sakarya oldu.
İftar yemeğinde çeşitli konularda mesajlar veren Başbakan Binali Yıldırım, dünyanın hiçbir yerinde Türkiye gibi 3 ayrı terör örgütü ile mücadele eden ülke olmadığını vurgulayarak, “Türkiye teröre gerçek anlamda mücadele ediyor, mücadele ediyormuş gibi yapmıyor. Fırat Kalkanı Harekatı'yla 2 bin 200 kilometrekarelik alandan DEAŞ temizlendi. Aynı şekilde Sincar ve Kuzey Suriye’de PKK’nın kuzenleri türedi, YPG, PYD gibi değişik kılım ve isimlerde. Ama aynı aileden terör örgütleri orada başımızı ağrıtmaya çalışıyorlar. Onlara da el aman verdirmiyoruz” dedi.
Terörün her ülkenin sorunu olduğunu bildiren Yıldırım, Bağdat, Kabil, Filipinler, Londra ve İran'da peş peşe yaşanan terör saldırılarında çok sayıda insanın yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, “Terörde güvenli hiçbir ülke yoktur. İstanbul ne kadar güvenliyse Londra da o kadar güvendedir, Ankara ne kadar güvendeyse, Paris de o kadar güvendedir, Bağdat ne kadar güvendeyse Berlin de aynı şekilde güvendedir. Terörle mücadelede ikircikli bir tutumu artık dünyanın terk etmesi lazım” diye konuştu.
KATAR KRİZİ
Katar krizine de değinen Yıldırım, bu krizin en kısa sürede diyalog suretiyle, istişare suretiyle sona ermesini arzu ettiklerini söyledi. Yaşanan coğrafyanın kader olduğunu ifade eden Başbakan Yıldırım, “Coğrafyayı biz seçmiyoruz ama o coğrafyada komşularımızla kardeşlik içinde, barış hukukuyla yaşamak mecburiyetimiz var. Bölgenin daha fazla karışması, gerilimin yükselmesi için fırsat kollayanların umutlarını boşa çıkarmalıyız. Krizin derinleşmemesi için Türkiye olarak, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere çok ciddi bir mesai harcıyoruz. Burada oluşabilecek yeni bir sorun alanı sadece bölgeyle sınırlı kalmaz. Bölgenin jeostratejik özelliği bakımından bu sorunun küresel bir soruna dönüşme riski çok fazladır” dedi.
6 AYDA 200 MİLYAR
Küçük ve orta ölçekli işletmelere önemli katkılar yaptıklarını, KOSGEB ve KGF teminatları kredilerle rahatlattıklarını da dile getiren Yıldırım,  “Bugüne kadar zannediyorum 460 bin mükelleften 260 bini KOSGEB Kredisi fiilen kullandılar. Bu kredi 20 binden 50 bine kadar 3 yıl vadeli, faiz sıfır. Bir yılı da ödeme yok. Böylece küçük işletme, tuhafiyeci, berber, bakkal, küçük işletmelere de bir rahatlatma getirdik. Bu da gayet güzel. Bütün bu KOSGEB, KGF teminatlı krediler, nefes kredisi vesaire hepsinin şu ana kadar piyasaya verdiğimiz para miktarı 200 milyar lira. Altı ay içinde 200 milyar lira sektöre para aktardık. Niye? İşsizlik olmasın, üretim devam etsin, ihracat artsın, ekonomimiz hiçbir olumsuzluk yaşamasın diye. O bakımdan, şimdi diyeceksiniz ki 'Bu kadar parayı verdiniz de bankaların hali ne olacak?' Siz bankaları düşünmeyin. Bankaların her zaman tuzu kurudur. Bankaların karları artıyor. Ama şimdi burası dost meclisi bir aile. Her şeyi güzel konuşalım. Paraları verdik, sizlerin sorunu çözüldü. Bankaların da yeni nakde ihtiyaçları var. Yeni nakdi nasıl sağlayacaklar? Ya mevduat faizlerini artıracaklar yahut da dışarıdan kaynak bulacaklar. İlave kaynak bulacaklar. Bu, attığımız birinci adımdı. İkinci adımda mevduat faizlerinin artmasını istemiyoruz. Neden? Çünkü mevduat faizi artarsa, kredi faizi artıyor. Kredi faizi bir noktanın üzerine çıkarsa artık onun fizibilitesi kayboluyor. Yani yüzde 15, 16'dan para alacaksınız da onu nasıl işletmeye döndüreceksiniz? Buradan nasıl kar edeceksiniz? Bu çok ağır bir yükümlülük. Onun için şimdi izlemeye devam edin" dedi.
SAKARYA’DAN DEĞERLENDİRME
İşadamı derneği temsilcisi olarak Adana’dan iftar yemeğine katılan tek STK temsilcisi olan Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, Başbakan Binali Yıldırım’ın yemekte verdiği mesajların çok önemli olduğunu söyledi. Yıldırım’ın sürdürülebilir finansal yapı oluşturulması yönünde gösterdikleri çabalar ve verdikleri hizmetlerin ülke ekonomisi açısından, halkın huzur ve refahı açısından da önemine değinen Başkan Sakarya, “Sayın Başbakanımızın özellikle maliyetleri aşağı çekerek, sürdürülebilir finansal yapının oluşturulacağı mesajı iş dünyasının yüzünü güldürecektir. KOSGEB VE KGF garantili krediler ile ekonomiyi canlandıran hükümetimizin uyguladığı ve uygulayacağı ekonomik paketler ekonomimizin de büyümesini sağlayacaktır” dedi. 

FOTO GALERİ