Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

SAKARYA EKONOMİST'E KONUŞTU; TÜRKİYE ADANA İLE BÜYÜR

Sakarya ileri teknoloji ürünlerle ülke ekonomisine de destek verileceğini söyledi
 
 
‘Türkiye Adana ile büyür’
 
 
Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Başkan Vekili ve Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) Başkanı Ömer Faruk Sakarya, Adana’nın kalkınmasının, ülke kalkınması açısından büyük önemi bulunduğunu söyledi. Adana’daki Enerji İhtisas Bölgesi’nin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Sakarya, Adana’nın lokasyon avantajları, ulaşım ve yetişmiş eleman altyapısı ile yatırım yapmaya uygun kent olduğunu da kaydetti.
2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olması hedeflenen Türkiye’nin hedefine ulaşması yolunda planlamalar yapıldığını,  her ilde bu yönde stratejiler geliştirildiğini hatırlatan Başkan Ömer Faruk Sakarya, bu doğrultuda Adana’nın 2023 stratejisinin de büyük önem arz ettiğini vurguladı. 2023’te Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmasının hedeflendiğini bildiren Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, “2023’te ihracatın 500 milyar dolara çıkarılmasına yönelik hedef konuldu. Biz bu hedefle ilgili olarak da çalışırken, her fırsatta dile getirdiğimiz ‘Dünya Kenti Adana’ için çalışırken, kentimiz için yapmayı ve yapılmasını istediğimiz çalışmalar içerisinde ekonomik kalkınmayı hedeflemiştik. 2014 yılında yaptığımız (Bir Dünya Kenti Olma Yolunda Adana Ekonomisi Rekabetçiliğinin Analizi) de bu çalışmalardan biriydi. Bu çalışmamızda ilk kez bizim dile getirdiğimiz, kamuoyu ile paylaştığımız ve tüm kurumlarca da genel kabul gören Jurong Adası Modeli, Adana’da Ceyhan-Yumurtalık bölgesinde Enerji İhtisas Bölgesi’nin oluşturulması ile kentimize ve ihracata katkısı nedeniyle de ülkemize kazandırılacak çok önemli bir çalışma olacaktır. Jurong Adası Modeli ile ülkemiz ihracatına, milli gelire büyük katkı sağlayacak Enerji İhtisas Bölgesi’nin bir an önce hayata geçirilmesini arzuluyoruz” dedi.
İLERİ TEKNOLOJİ ÜRÜNLER
Her fırsatta dile getirdikleri Jurong Adası Modeli’ni ileri teknoloji ürünlerin imal edildiği  sanayiyle entegre ederek uygulanması gerektiğini de kaydeden Sakarya, “Ceyhan-Yumurtalık Enerji İhtisas Bölgesi’nde yüksek katma değerli, ileri teknoloji ürünler üretmemiz, Ar-Ge ve inovasyona ağırlık vermemiz şart. Cumhuriyetimizin 100’üncü yıldönümünde Adana 2023 stratejisini de önemsiyoruz. Biz Çukurova GİAD olarak, bu hedef yolunda kentimizin her kesimiyle el ele, kol kola vererek, kentimiz için, ülkemiz için çalışıyoruz. Sürekli ‘dünya kenti Adana’ diyoruz. Enerji İhtisas Bölgesi de, Adana’yı dünya kenti yapacak projedir. Adana’nın enerjide ‘dünya kenti’ olmasıyla birlikte Türkiye’nin de gücü artacak, ihracatımız patlayacak, milli gelirimiz artacaktır. Eneri İhtisas Bölgesi’nin hayata geçirilmesiyle sadece Adana büyümeyecek. Bu bölgenin katkısıyla Türkiye ekonomisi de büyüyecektir” diye konuştu.
ADANA’NIN AVANTAJLARI
Adana’nın çeşitli özellikleri nedeniyle de yatırım yapılabilecek bir kent olduğunu vurgulayan Başkan Sakarya,  Adana’yı yatırım açısından tanıtan ilk kitabı da Çukurova GİAD olarak bastırdıklarını hatırlatarak, “Türkçe ve İngilizce bastırdığımız kitabımızı Türkiye’nin dört bir yanındaki yatırımcılara göndererek, Adana’yı yatırımcılara tanıtmıştık. Adana yatırımcı açısından çok cazip imkanlara fazlasıyla sahiptir. Adana altyapısı, güçlü sanayisi, ticareti, yetişmiş eleman altyapısı, lojistik açıdan bakıldığında her türlü ulaşım imkanının bulunduğu bir ilimizdir. Yatırımcının yapması gereken bu avantajları değerlendirerek, yatırım yapması, istihdam yaratması, kazanması ve ülkemize de kazandırmasıdır.  Türkiye’nin eski ve köklü şehirlerinden biri olan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Adana, doğalgaz ve petrol hatları ile, Ortadoğu’ya yakın konumu ile, karayolları, demiryolu, havayolu ve deniz yoluyla gerek lokasyon, gerekse lojistik açıdan yatırıma çok müsait bir şehrimizdir. Yapılması gereken ülkemizin de büyümesi için kentimizin bu olumlu yanlarını tanıtmaktır. Biz de bunu yapıyoruz. ” dedi.
ADANA SEVDALISI BAŞKAN
İlk kez 2012’de başkanlığına getirildiği Çukurova GİAD’da 3’üncü kez seçilen Sakarya, son 5 yılda yaptıkları çalışmalarla Adana’nın marka değerine büyük katkılar sağlanmasının mimarı oldu. Sohbetler sırasında kendisiyle ilgili “Adana Sevdalısı Başkan” şeklinde söz edildiği hatırlattığımız Sakarya, tebessüm ederek, konuşmasını şu cümlelerle noktaladı:
“Ben Adana’da doğdum, Adana’da büyüdüm, Adana’da kazanıyorum. Doğduğum, doyduğum yer, canım memleketim Adana’dır. Çocuklarımız da gelecek te bu kentte yaşayacaklar. İlk kez Çukurova GİAD görevine seçildiğimde hedefimizi yüksek tuttuk. Nouriel Roubini, Gerhard Schröder, David Miller, Ken Livingstone, Joseph Stiglitz gibi dünyaca ünlü isimleri Adana’mıza getirerek, kentimizin uluslararası düzeyde tanınmasını sağladık. Adana’mız zaten bir marka şehirdir. Biz etkinliklerimizle kentimizin marka değerini yükseltmeyi amaçladık ve bunun için çalıştık. Adana’mıza, kentimize hizmet için bir sınır koymuyorum, engel de tanımıyorum. Kentime olan borcumu kentime hizmetle ödemek istiyor, bunun için çalışıyorum.”

FOTO GALERİ