Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

SAKARYA'DAN DEĞERLENDİRME; TÜRKİYE ADANA İLİ BÜYÜYECEK

 
Türkiye Adana ile büyüyecek
 
            Ömer Faruk Sakarya
Çukurova Genç İşadamları Derneği Başkanı
Türkiye Genç İş İnsanları Konfederasyonu Genel Başkan Vekili
 
            İniş çıkışlar, çalkantılar yaşanan, ülkemiz ekonomisi açısından da biraz sıkıntılı geçen 2018’in ardından yeni umutlar, yeni beklentilerle girdiğimiz 2019 yılının ülkemize, milletimize huzur, mutluluk, sağlık ve refah getirmesini diliyorum.
            2018 yılı, 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminin etkileri için ‘artık bitti, ekonomide refah dönemi başlayacak’ dediğimiz bir yıl umudu taşıyarak başlasa da, dış güç kaynaklı ekonomik baskıların etkisi altında bırakılarak ekonomimizin sıkıntıya sokulmak istendiği bir yıl yaşadık. Gerek dövizdeki spekülatif operasyonlarla paramızın değer kaybına uğratılma çabaları, gerek dış kaynaklı gece yarısı operasyonlarıyla Türkiye’yi ekonomik savaşa sokma çabaları, alınan önlemlerle sonuçsuz kaldı. Özellikle son 5 yıldır sürdürülen bu ekonomik savaş, Türk Milleti’nin artık nereden gelirse gelsin, kaynağı ve niteliği ne olursa olsun tek yürek olup, topyekün mücadele ederek her türlü savaştan zaferle çıkacağını bir kez daha göstermiştir.
            Ekonomik göstergelerin ışığında yeni umutlarla girdiğimiz 2019 yılının, ülkemiz üzerinde oynanan tüm oyunlara rağmen, Türkiye’nin toparlanmaya başlayıp, düzlüğe çıkacağı, huzur ve refahın artacağı, ekonomimizin canlanacağı bir yıl olacağı ümidi taşıyoruz. Durağan ekonomi beklentilerine karşılık, kalkınma, huzur, refah ve istihdamın artması için ülkemizin üretimden de alacağı güçle yeni yılda toparlanacağını düşünüyoruz. Geçen yıl hayata geçirilmek istenen yapısal reformlara devam edip, sürdürülebilir büyüme hedefine doğru emin adımlarla gitmeliyiz.
Sanayinin bütün olarak ele alınıp, yatırımların teşvik edilmesi, ekilebilir topraklarımıza sahip çıkarak tarımın ekonomide büyük oranlarda yer almasının sağlanması ülkemiz için büyük önem taşımaktadır. Ekonomiyi iyi bir yere getirmek için hızlı kararlar alınırken toplum olarak sabırlı olmalı, ileriye güvenle bakmalıyız. Sıkı para politikaları, mali disiplin, enflasyonla mücadele gibi ülkemiz ekonomisi için önemli çalışmaları yakından gözlemleyen iş dünyasının yeni yıldaki en büyük beklentisi, finansman erişimi noktasında da önemli kararlar alınmasıdır.
Ülkemizin büyümesinde rol alacak kentlerimizden biri de hiç şüphesiz Adana’dır. Bunun bilincinde olan Çukurova GİAD da, yeni yılda kentimiz ve ülkemiz için çalışmayı sürdürecektir. Her fırsatta “Türkiye’nin Adana ile birlikte büyüyeceği” söylemini dile getirmemizin sebebi de kentimizin gücü ve inancımızdır. Ülkemizin önemli coğrafyasında yer alan Adana, sahip olduğu kültürel, tarımsal ve sanayi mirasıyla, doğru stratejilerle sadece Türkiye’nin değil, dünyanın önde gelen şehirlerinden biri haline gelecektir. 2023 hedefi doğrultusunda Adana için strateji belirlerken, Çukurova GİAD olarak İstanbul’a alternatif gördüğümüz kentimizin, verimli tarım arazilerinin tarıma dayalı sanayiyle birlikte değerlendirilmesi, enerji üssü konumundaki Yumurtalık Enerji İhtisas Bölgesi’nin hızla hayata geçirilmesi, bu bölgenin ileri teknolojik ürünlerin üretildiği bölge haline getirilmesinin gerekliliğine olan inancımızı bir kez daha tekrarlıyoruz. Jurong Adası örneğini vererek Türkiye için model gösterdiğimiz Yumurtalık Enerji İhtisas Bölgesi, ülkemizin ekonomik kurtuluşunun reçetesi olacaktır.
Kentimiz ekonomimizin büyümesi noktasında bölgesel kalkınmanın önemini de vurgulamak isterim. İstanbul’a alternatif metropol gösterdiğimiz Çukurova Metropolü’nün başkenti konumundaki Adana’nın, komşu illerimiz Mersin, Osmaniye, Hatay’la birlikte bölgesel kalkınmayla İstanbul’a alternatif olduğu ve ülkemiz geleceğinde de çok önemli ekonomik faydalar sağlayacağı unutulmamalıdır.
Yeni yıl bizim için yine kentimize hizmet yılı olacak. İnsan odaklı projelerimizden biri olan, ‘Gençlere Yatırım Geleceğe Yatırım’ sloganıyla hayata geçirdiğimiz ve onlarca gencimizi mezun ettiğimiz Çukurova GİAD Akademi’nin üçüncüsünü bu ay sonunda başlatıyoruz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizi, akademide bilgiyle donatıp, güçlendirerek, geleceğe hazırlayacağız.
Adana’nın ‘İLK’ ve ‘TEK’ zirvesi olan, gündeminde konular ve dünyaca ünlü konukların katılımıyla gerçekleştirdiğimiz Çukurova Zirvesi’nin 5’incisini de 22 Mart 2019 tarihinde yapacağız. 2019’un en büyük organizasyonu olan 5’inci Çukurova Zirvesi’nde  ‘Dünyada En Çok Alıntı Yapılan İlk 10 Ekonomist” arasında sayılan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü İktisat Profesörü Daron Acemoğlu’nu Adana’da konuk edeceğiz.
Çok inandığım ve çok istediğim ‘Dünya Kenti Adana’ için durmadan çalışıyoruz. Bu hedef yolunda yeni yılda, yeni projelerimizle hayatın her alanında yer alacak, projelerimizle 2019’un ‘Adana yılı’ olmasını sağlamak için, kentimiz için, ülkemiz için, vatanımız için çalışacağız.

FOTO GALERİ