Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

SAKARYA'DAN FAİZ İNDİRİMİ DEĞERLENDİRMESİ

Sakarya, MB’nin faiz indirimini değerlendirdi
 
‘Reel sektöre olumlu yansımasını bekliyoruz’
 
‘Doğru zamanda doğru hamle’
 
Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) Başkanı ve Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkan Vekili Ömer Faruk Sakarya, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indiriminin piyasaların da beklediği anda gerçekleştiğini belirterek, “Faiz indiriminin reel sektöre olumlu yansımasını, bu indirimle birlikte kredi ve mevduat faizlerinde beklenilen düşüşün gerçekleşmesiyle yatırımın artacağı, piyasaların canlanacağı bir ortama kavuşulacağını düşünüyoruz” dedi.
 
TCMB’nin faiz indirimi kararını değerlendiren Çukurova GİAD Başkanı ve TÜGİK Başkan Vekili Ömer Faruk Sakarya, atılan bu adımın reel sektörün finansman maliyetlerine de yansıması açısından önemli olduğunu vurguladı. Faiz indiriminin yatırımların önünü açıp, ekonomik büyümeye olumlu etkiler yapacağına dikkat çeken Sakarya, indirim kararının Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyüme sürecine hızlandırıcı etkileri olmasını beklediklerini kaydetti. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumun başta iş çevreleri, reel sektör olmak üzere toplumun her kesimini olumsuz etkilediğini kaydeden Başkan Sakarya, şunları söyledi:
 
“Özellikle yüksek faiz, yüksek üretim maliyetleri ve buna karşılık neredeyse yok denecek oranlardaki düşük yatırım, ülkemizin içine sokulmak istendiği ekonomik bir tuzak olarak karşımıza çıkmıştı. Mevcut olumsuz ekonomik durumdan çıkıp yapısal reformları gerçekleştirerek, daha sağlam bir mali yapıya ulaşmamız çok önemlidir. Bu açıdan da değerlendirildiğinde, TCMB’nin faiz indirimine gitmesi, ekonomik tuzaktan kurtulma yolunda çok önemli bir adım olmuştur. Bu indirimin reel sektöre olumlu yansımaları olacağını umuyoruz.  TCMB’nin olumlu karşıladığımız faiz indirimi kararının ardından kredi ve mevduat faizlerinde de aşağı yönde hareketlenme yaşanacağını bekliyor, bunun da gerçekleşmesiyle önümüzdeki dönemde yatırımın önünün açılıp, istihdamda artış, cari açıkta azalmanın sağlayacağı yeni bir döneme girileceğini bekliyoruz. Bu indirim, iş dünyasının, reel sektörün beklentilerine yönelik önemli bir karardır. Faizin yüksek kaldığı her gün, Türkiye’nin yatırım potansiyelinden çalmakta, ülkemizin yatırımdaki gücünü zayıflatmaktadır. Yüksek faizle ekonomimizde yapısal dönüşümler de mümkün değildi. Bu açıdan da bakıldığında TCMB’nin faiz indirimi doğru zamanda yapılmış, doğru bir hamledir.”

FOTO GALERİ