Üye Girişi

 • ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

  ADI KÜÇÜK GURURU BÜYÜK PROJE

 • ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

  ADANA SIFIRBİR'E KAVUŞTU

 • NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

  NOBEL ÖDÜLLÜ STIGLITZ ADANA’DA

 • ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

  ÇUKUROVA GİAD CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA

 • ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD FATİH TERİM'İ KONUK ETTİ

 • EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

  EFSANE BAŞKANLAR ADANA'DA BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI

 • HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  HAYALİMDEKİ ADANA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 • SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

  SCHRÖDER, ÇUKUROVA GİAD İLE ADANA'DA

 • ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

  ÇUKUROVA GİAD, KRİZ KAHİNİ ROUBINI'YI KONUK ETTİ

 • 'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

  'HAİN PLAN DEMOKRASİYLE BOZULDU'

 • YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

  YERLİ OTOMOBİL İÇİN ADANA ÇAĞRISI

 • STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

  STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

 • ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

  ÇUKUROVA GİAD SURİYE SINIRINDA

Önceki Sonraki

STRAW ÇUKUROVA GİAD'IN KONUĞU

Çukurova GİAD’la istişarede bulunan Straw’dan 15 Temmuz değerlendirmesi
 
 
‘İç savaşın eşiğinden dönüldü’
 
 
İngiltere’de Dışişleri, İçişleri ve Adalet bakanlıkları yapan Jack Straw, 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve vatandaşların tutumları ile engellendiğini belirterek, “Bu darbe girişiminde yeni bir askeri diktatörlüğe ve iç savaşa ramak kalmıştı. Darbe girişiminin engellenmesi ile Türkiye’de iç savaşın eşiğinden dönüldü” dedi.
Çukurova Genç İşadamları Derneği Başkanı Ömer Faruk Sakarya’yı ziyaret etmek amacıyla Adana’ya gelen Jack Straw, ziyaretin ardından Başkan Sakarya ve Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte yemek yedi, istişarede bulundu. Brexit, Avrupa’daki yükselen göçmen karşıtı milliyetçi siyasi akımlar ve Avrupa Birliği’nin (AB) geleceği, Türkiye’nin AB üyeliği, İngiltere-Türkiye arasında Brexit sonrası yeni dönemdeki ilişkiler, Trump’ın seçilmesiyle birlikte oluşacak olan ABD-İngiltere arasındaki Atlantik birlikteliğinin Brexit ile beraber Türkiye’ye yansımaları, Trump sorası ABD’nin küresel politikaları, Türkiye’nin Suriye ve mülteci politikası ve 15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişimi istişarede konuşulan konular oldu.
DARBE GİRİŞİMİ
Türkiye’de 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimiyle ilgili kısa değerlendirmede bulunan Jack Straw, “Bu darbe girişiminde yeni bir askeri diktatörlüğe ve iç savaşa ramak kalmıştı. Türk vatandaşlarının ve Cumhurbaşkanı dahil ülke yöneticilerinin darbe gecesindeki tutumları ile bu girişim engellendi, iç savaşın eşiğinden dönüldü” dedi. Straw, darbe girişiminin içerisinde Fethullah Gülen’in olduğuna dair en küçük şüphesi olmadığını da ifade etti.
Türkiye’nin Suriye politikasını destekleyen Straw, “Türkiye’nin Suriye’deki varlığı ve izlediği mülteci politikasını olumlu buluyorum, olumlu karşılıyorum” yorumu yaparken, Brexit sonrası AB’deki durumla ilgili olarak da şu değerlendirmede bulundu:
“Avrupa’da yükselen milliyetçi akımlarla birlikte diğer ülkelerde de benzer konular konuşulmaya başlandı. AB zor günler geçirebilir, ancak, bu zor günlerden güçlü ülkelerle zayıf ülkeler arasında bir fark gerçekleşerek çıkılacaktır. Brexit sonrası piyasalar ilk tepkiyi atlattıktan sonra, Türkiye ile İngiltere ticari ilişkilerinde olumlu gelişmeler olacaktır.”
Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya da, AB üyeliği sürecinde Türkiye’ye verdiği desteğiyle de bilinen, İngiltere siyasetinin önemli isimlerinden Jack Straw’ın yaptığı ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu vurguladı. Sakarya, “Sayın bakan, Türkiye’yi çok yakından tanıyan, bilen bir siyaset adamı. Türkiye dostu sayın Straw, bakanlıkları dönemindeki yapıcı tutumuyla İngiltere-Türkiye ilişkilerine olumlu katkılarda bulunmuştur. Ziyareti bizi çok memnun etti. Birçok konuda istişare fırsatı bulduğumuz bu buluşma çok yararlı geçti” diye konuştu. 

FOTO GALERİ